Какво представлява мотокара.

Мотокарът е малко промишлено превозно средство, което е оборудвано с платформа с механично задвижване, прикрепена отпред. Която може да се повдига и спуска да се вкарва под товара, за да се повдигне или премести. Мотокарите обслужват нуждите на различни индустрии, включително складове и други големи складови помещения. Мотокарите се захранват от двигатели с вътрешно горене или от електрическа батерия. Някои мотокари позволяват на операторите да седят, докато шофират и работят с машината. Докато други изискват операторът да стои изправен. Какво е мотокар. Той се използва широко в цялата индустрия за транспортиране на материали и стоки. Нека обсъдим в детайли ключовите компоненти на мотокарите, механизма на мотокарите и неговите приложения. Ето и основните компоненти на мотокара, които трябва да знаете. Мотокарът се състои от разнообразни компоненти, необходими за ефективно справяне със задачата.

Какво е мотокар

От основата на машината, източникът на енергия до противотежестта са от съществено значение за ефективното функциониране на мотокара. Основа на мотокари. Рамката на машината е най-важният компонент, който формира основата на мотокара. Всички ключови компоненти на машината, включително колела, противотежест и мачта са прикрепени към рамката. Противотежест. Противотежестта е чугунена тежест, която е прикрепена към задната част на мотокара. Целта на противотежестта е да балансира товара, който се повдига. При електрическите мотокари противотежестта е фиксирана към оловно-киселинната батерия. Източник на захранване. Източникът на енергия на мотокара се състои от двигател с вътрешно горене. Двигателят може да се захранва с LPG, CNG, дизел и природен газ. Електрическите мотокари получават енергия от горивни клетки или оловните батерии.

Каретка за мотокар

Каретката служи като основа за мотокара. Каретката е фиксирана върху релсите на мачтата, така че да може лесно да се движи нагоре и надолу. Мачта. Мачтата е вертикален елемент, който повдига нагоре товара и го изтласква. Подобно на каретката, мачтата може да бъде оборудвана с ролки. Как работи мотокара? Мотокарите черпят своята мощ от два сплитащи се механизма: Двойка хидравлични цилиндри. Двойка ролки с ролкови вериги. Контроли. Подемен механизъм: Хидравлични цилиндри. Подемната дръжка е прикрепена към електрическа въздушна помпа в основата на мотокара. След като дръжката се натисне, тя задейства хидравличната помпа, която изтегля хидравличното масло през филтър и го вкарва под налягане в тръби, достигащи до хидравличните цилиндри. Хидравличния цилиндър се състои от куха тръба, затворена в единия край с бутало, което е монтирано в другия край на тръбата. Маслото се движи през основата на цилиндъра и създава натиск върху буталото в цилиндъра.

Работен цикъл на маслото

Обемът на маслото в цилиндъра повишава налягането в него. Налягането, приложено върху областта на главата на буталото, генерира сила нагоре. Тази сила кара буталото да се движи нагоре, увеличавайки и намалявайки обема на маслото. Той създава физическо равновесие на височината на мотокара и еквивалентна сила от маслото и товара. За повишаване на товара. След като оператора натисне дръжката на мотокара напред, сигнализирайки на мотокара да изпомпва хидравличното масло към цилиндрите. За намаляване на товара. Операторът изтегля дръжката в обратна посока, което сигнализира за специален клапан за изпускане на маслото от бутилката. Механизъм за повдигане: ролка на ролковата верига. Хидравличните бутала са прикрепени към двете основни вертикални конструкции, известни още като мачти. Вилиците които са предназначени да носят товара, са прикрепени към основното тяло на мотокара чрез двойка ролки с ролкови вериги. Чиято опорна точка образува зъбно колело в горната част на мачтата.

Как работи мачтата на мотокара

Следователно, когато хидравличните бутала избутват мачтите нагоре, зъбните колела на мачтите се притискат към ролковите вериги. Това се случва, защото едната страна на веригата е фиксирана към неподвижната рамка на мотокара. И единственият начин, по който мачтите могат да се движат нагоре е, когато зъбните колела се въртят в посока на часовниковата стрелка и издърпват вилиците отгоре. Значението на този механизъм е че той позволява на вилиците да отидат далеч от обсега на цилиндрите. Ако не е предназначен за ролки с ролкови вериги, тогава мотокарите ще изискват много по-високи цилиндри за повдигане на товара до еквивалентна височина. Мотокарите притежават два комплекта за управление: един за управление и друг за повдигане. Управлението на кормилното устройство. Управлението на кормилното устройство работи подобно на това на автомобила. При него също има педал за ускорение, волан, спирачка, задна предавка и предна предавка.

Кормилно устройство на мотокара

Какво е мотокар. Мотокарите използват кормилно устройство на задните колела. Когато завиете волана, колелото на задния мост започва да се върти наляво и надясно. Това е умишлено проектирано, за да позволи на оператора да вземе по-голяма степен на въртене и прецизност, докато обработва товара. Контрол за повдигане. Контролера за повдигане се състои от два лоста: Един за повдигане на вилицата нагоре и надолу и друг за накланяне на товара назад и напред. Контролерът за повдигане работи по същия начин, както механизмът за повдигане. Механизмът за накланяне е малко по-различен. Има две двойки допълнителни хидравлични цилиндри, които са прикрепени към основата на мачтите. След като дръжката за наклона се премести напред, маслото автоматично запълва камерата. Повишаването на налягането е достатъчно, за да натисне главата на буталото. След като дръжката за накланяне се премести назад, маслото леко преминава от цилиндъра и се изпомпва в друга част на цилиндрите, прикрепени към мачтата.

Приложения за мотокари

Промишлени приложения на мотокари. Мотокарите са изцяло преобразили индустрията за складиране и корабоплаване. Мотокарите са изобретени за първи път в началото на 20 -ти век и сега са станали жизненоважна част от съвременния индустриален свят. Индустриалните мотокари служат като много полезно оборудване на строителните площадки. Тъй като могат да се използват за пренасяне на големи строителни материали на дълги разстояния през неравен терен. Той обединява и балансира функциите на повдигащ инструмент и превозно средство. Мотокарите могат да разтоварят палети с тухли, строителни материали и стоманени греди от камиони за доставка и да ги транспортират до складовете. Повечето спедиторски фирми вече носят мотокари, които са монтирани на камиони, за да разтоварят лесно строителните продукти.

Складове

В складовете най-често се използват мотокари. Мотокарите се използват главно за товарене и разтоварване на камиони и за превоз на товари. Мотокарите се различават по размер, вариращи от капацитет от един тон за обща складова работа до 50 тона капацитет за работа на контейнерни превози. Една плоча на мотокара определя най-голямото тегло, което може да вдигне. Операторите на мотокари могат да повдигат и спускат вилиците. Да използват странични превключватели за преместване на товари и да накланят мачтата, така че товарът да не се плъзга от вилиците. Палетните колички се използват за разтоварване и пълнене на стоки, които се доставят на палета, като кашони и стоманени стоки. Преди започване на операцията по товарене или разтоварване, работната зона трябва да бъде добре подготвена. Спирачката на превозното средство трябва да бъде настроена. Вилиците трябва да се държат насочени надолу, когато пътувате без товар и да се държат насочени нагоре, докато пътувате с товар.

Тежкотоварни мотокари

Какво е мотокар. Мотокарите са били използвани при подреждане и разтоварване на кораби и шлепове по време на световните войни. Когато възникне необходимост от бърз и ефективен начин за товарене на оръжие и консумативи. В днешно време тежкотоварните мотокари се използват за транспортиране на обемисти контейнери от камиони за доставка до пристанищните зони за съхранение и след това до кораби. Нашата компания предлага бързи, добре обслужени и последователни услуги за обучение и наемане на водачи за мотокари. Ние предлагаме на своите клиенти качествени услуги в оборудването за подемно-транспортна техника. Ние също така предлагаме няколко възможности на нашите клиенти за продажба и наемане на подемна техника. Ние покриваме вашите изисквания за обработка на материали от неравен терен, електрически батерии, ниска мачта, газокари, бензинови и дизелови мотокари и телескопични мотокари от 1,5 до 16 тона.